Jak założyć firmę

Zakładanie firmy nie jest trudne!

  • Przygotuj dane osobiste i firmowe

Potrzebujesz nazwy dla swojej firmy (musi zawierać Twoje imię i nazwisko), numeru PESEL, numerów NIP i REGON (o ile je posiadasz), numeru i serii dowodu tożsamości, adresu zameldowania i zamieszkania oraz miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

  • Zdecyduj czym będzie zajmowała się Twoja firma

Rodzaj działalności gospodarczej określa się podając kody Polskiej Klasyfikacji Działalności.

  • Wybierz formę opodatkowania

To ważna decyzja! Możesz rozliczać się na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz kartą podatkową. Zaliczki na podatek dochodowy możesz wpłacać miesięcznie lub kwartalnie.

  • Kto poprowadzi Twoją księgowość?

Musisz zdecydować czy będziesz prowadzić ją samodzielnie lub korzystając z usług biura rachunkowego.

  • Czy chcesz płacić VAT i VAT-UE?

W skrócie – podatnik VAT ma prawo obniżać kwotę VAT, który wpłaca do urzędu skarbowego, odejmując od niego podatek, który zapłacił kupując towary i usługi "na firmę". Z kolei VAT-UE skierowany jest do przedsiębiorców planujących handlować z kontrahentami zagranicznymi z Unii Europejskiej.

  • Poznaj wysokość swoich składek ZUS

Jeśli w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziłeś działalności gospodarczej, to przez 2 lata będziesz mógł płacić składkę obniżoną o kilkaset złotych. ZUS przyzna Ci preferencyjną stawkę na podstawie danych z formularza ZUS ZUA.

  • Konto bankowe

Zakładając firmę nie musisz otwierać specjalnego konta firmowego. Twój prywatny rachunek jak najbardziej wystarczy.

  • Wniosek CEIDG-1 można złożyć przez Internet

CEIDG-1 można dostarczyć do odpowiedniego urzędu przez internet, pod warunkiem, że zgłaszający posiada podpis elektroniczny lub tzw. profil zaufany. Wniosek można również wypełnić anonimowo i po wydrukowaniu z dowodem osobistym udać się do urzędu miasta lub gminy celem potwierdzenia. Niestety, VAT-R i ZUS ZUA trzeba osobiście dostarczyć odpowiednio do urzędu skarbowego i ZUS-u.

Powyższe wskazówki dotyczą działalności prowadzonej na własne imię przez osoby fizyczne lub w formie spółek osobowych, przy bardziej skomplikowanej formie działalności jak spółki prawa handlowego służymy pomocą i radą w jak najlepszym wyborze sposobu prowadzenia działalności oraz pomagamy lub w Państwa imieniu dopełniamy formalności rejestracyjne.

Każdy z wymienionych etapów do własnej firmy można wykonać samodzielnie lub zlecić cały ten proces do naszego biura rachunkowego CAVER Sp. z o.o..

 

Kontakt

CAVER Sp. z o.o.
biuro rachunkowe:
43-300 Bielsko-Biała
ul. Sobieskiego 196
siedziba spółki:
43-300 Bielsko-Biała
ul. Zapłocie Małe 42A


+48 33 488 88 14 +48 606 999 583

biuro@caver.pl

Biuro Rachunkowe Bielsko-Biała

CAVER Sp. z o.o. Biuro Rachunkowe Bielsko-Biała

Certyfikat "Firma Przyjazna Internautom" przyznany firmie CAVER Sp. z o.o. Biuro Rachunkowe za wysoki standard komunikacji z klientami w Internecie oraz dopasowanie wizerunku i usług do wymagań Internautów.